Mobil Sohbet

Şehir Sohbet Odaları

Şehir sohbet, uzun bir aradan sonra yine birlikteyiz, bu gün 1 Ekim 2019 salı, konumuz şehir  sohbet odaları  ve türev arama terimleri.  Nedir bunlar derseniz?, illere göre sohbet odaları, il sohbet, şehir chat odaları, il chat ve benzeri aramalardır. Bu arayışların amacı nedir? ve aradıklarını bulanlar neyle karşılaşıyor?

Burada sitemize bir kaç user kazandırmak adına böyle bir yazı paylaşıyor olsamda, en azından bildiğim gerçekleri de paylaşmaktan ödün vermek istemiyorum. Bu türdeki arama terimlerini kimler yazar? asıl gayeleri nedir? Bence,  internetle yeni tanışanlar, chat alemine yeni yeni heves edenler ve de rasyonel düşünceye sahip ne aradığını bilen kullanıcılar. Çünkü, bu  alemi bilen birisi şehir sohbet odaları gibi bir arama terimi asla kullanmaz, o zaten hangi sitede ne var? biliyordur. Üstelik bu kullanıcı kitlesi şunu da iyi bilir; hiç bir sohbet sitesinde sadece Artvin’lilerin olduğu #Artvin sohbet odası bulunmaz. Bu şehri bir örnek olarak verdim, misal  #Sinop sohbet odası diye de bir kanal yoktur ama, hemen hemen her site sanki böyle bir odaları varmış gibi tanıtım yazıları yazar.  Evet arkadaşlar, nüfus yoğunluğu az olan hiç bir ilimiz için sohbet odaları söz konusu değildir, aldatıcı reklamlara falan pek inanmayın. Ancak ve ancak, kullanıcı sayısı binlerle ifade edilen sayıları iki elin parmaklarını geçmiyecek kadar olan, popüler sitelerde nüfus yoğunluğu  fazla olan #İstanbul Sohbet, #İzmir sohbet, #Bursa sohbet, #Ankara sohbet haydi ben görmedimde #Mersin sohbet olsun bilemediniz bir kaç şehir daha ekleyin, ardı önü bu kadardır.  Unutmadan bir de gurbetciler için #Almanya sohbet, #Hollanda sohbet gibi chat odaları mevcuttur.

İl İL Chat Sohbet odaları

İllere göre sohbet odaları; yukarıda bahsettiklerim bu arama terimi içinde geçerli, internet kullanıcısı öyle bir  chat sitesi arıyor ki, bu sunucunun içinde kendine en yakın şehirden bir bayan arkadaş bulup sohbet etsin ya da yakışıklı  zengin erkeklerle chat yapsın.  Ama maalesef ki, yok öyle bir dünya, bir hevesle girdiği sunucuda ancak yukarıda anlattığım sayılarda kanallar mevcut. Tabi ki şunu da belirtmek isterim, dünya çapındaki büyük sosyal ağlar chat sitelerinin popülaritesini düşürdü, user sayısı azaldı, site yönetimleri her ile bir oda açayım dese o odalara bırakın aopu sopu, founder bile bulamaz.

İl sohbet; varmıdır böyle bir kanal? hayır böyle bir chat odasına ya da sitesine ben hiç rastlamadım. Bu aramadaki amacında yukarıda belirttiklerimden pek bir farkı yok. Arama çubuğuna il sohbet yazıyor ve sanıyor ki bütün illerimizi kapsayan bir mekan bulacak seçtiği il odasında chat yapacak. Ziyaretçilerde kendi çapında haklı aslında, öyle bir düzenek kuruyorlar ki, bir kaç örnek de burada vermek isterim.

Büyük harflerle bir başlık atılıyor, işte size il il sohbet odası seçeneklerimiz; #manisa  chat, #Burdur chat, #Antalya chat, #Rize chat, #Batman Chat, gibi Türkiye’nin bütün illerini kapsayan aslında hiç olmayan ama varmış gibi lanse edilen sohbet odaları.

İl chat ve il chat odalarının da akıbeti aynı, arayanlar yukarıda anlatmaya çalıştığım hiç değişmeyen ve bence asla da değişmeyecek olan olumsuzluklarla karşılaşacaklardır. Bu durumdan şikayetçi olanlar elbette var aslında ve haklılarda ama yapacak da bir şey yok gibi görülüyor. Ben bir çok yerde bu durumlarla karşılaşan birisi olarak en azından olmayan odaların isimlerini etiketlere koymamaya çalışıyorum.

Kullanıcıyı ve kanal içerisinde sohbet edenleri rahatsız edici veya komik duruma düşülmesi gibi sonuçlar doğuran bu olaylar şöyle gerçekleşiyor. Örnek, site sahibi google üstünde reklam vermiş veya bu kelimeler üstünde çalışmalar yapmış ve Kars sohbet araması yapan birisi sunucuya girmiş. Ziyaretçi kendisini sanıyor ki, Kars sohbet odasında ve  kanal genelinde şöyle bir yazı yazıyor ‘Kars’dan bayan arkadaş var mı?’, oysa ki Kars’lı bir tek kişi yok o kanalda.

Şehir sohbet odaları başlıklı  yazıyı yazmamda ki gaye siz ziyaretçilerimize aydınlatıcı bilgiler vererek daha rahat, özgüveni yüksek bir şekilde chat yapma olanağınızı artırmak adınadır. Sunucumuz üzerinde illere göre sohbet odası olarak #istanbul ve #Ankara chat odaları mevcuttur, global kanallarımızın yanı sıra bu iki büyük şehir için odalarımızda 7/24 online olarak sohbet edilmektedir. Sloganımız ‘chat yaptırır’ amacımız kalıcı dostluklara vesile olmaktır, ücret ve benzeri hiç bir uygulamamız söz konusu dahi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir