Mobil Sohbet

İslami Sohbet Odaları

İslami Sohbet

İslami sohbet konusuyla ilgili bir resim

Selamün Aleyküm, bu akşam çok derin bir konu ile karşınızdayım, islami sohbet siteleri  teknolojiye ayak uydurabildi mi?,  islami chat, islami mobil s0hbet uygulamaları günümüz koşullarına uyum sağlayabildimi? sorularına cevap vermeye çalışacağım. Bunun yanı sıra dini sohbet odaları ve türev kelime öbeklerinde google trendleri hangi sonuçları veriyor sizlerle paylaşacağım. Yazımın başında belirtmek isterim ki, İslami sohbet odaları başlıklı bu yazım sanmıyorum ki ilk sayfalarda yer alsın. Karamsar değilim ama, özellikle bu chat aleminde illegal yöntemler sanki gayet doğalmış gibi kullanılmaktadır.  Üstelik alan adları islami chat olan siteler  bile hiç çekinmeden, pervasızca  spam yaparak ilk sayfalara çıkmak istiyorlar, haydi diğerlerinde Allah korkusu yok, peki sizlerde de mi yok ki bu işlere bulaşıyorsunuz. Tabi ki sözlerim işini düzgün yapan hak yemeden, çalışarak 1. sayfalara çıkmış gerçekten kaliteli sohbet hizmeti verenlere değil. İşte bu yüzden bu yazım zaman içerisinde, google güncellemelerinin gerçekleri ortaya çıkarmasına bağlı olarak reel değerine ulaşacaktır diye düşünmekteyim.

İslami Chat Siteleri

Dini chat sohbet hizmeti vermek adına açılmış yüzlerce platform İnternet dünyasında yerini, sıralamasını gayet iyi konumlandırmıştır. Teknolojik gelişmeyi çok yakından takip etmekte olup,  Avrupa seviyesinden de üstün hizmet vermektedirler. Görüntülü sohbet den tutun da sesli sohbete, yazışmalı sohbete kadar her alanda varlıklarını göstermektedirler. Tam konusuna vakıf chat hizmeti veren sunucuların kullanıcı sayısı on binlerle ifade edilmektedir. Tabi ki bu sayı çeşitli alan adlarındaki sitelerin toplamıdır, orantısal olarak en fazla kullanıcısı olan site google arama çubuğuna ‘islami sohbet‘ yazdığınızda karşınıza çıkan ilk sitedir. Diyelim ki böyle bir arama terimi kullandınız ve ilk sayfa ilk sıradaki siteye tıkladınız, her ay ortalama on bin kişi ila yüzbin kişi sizin yazdığınız kelime öbeğini yazıyor. Bu sayının  yaklaşık %60 ı ilk sıradaki siteye giriş yapıyor, geriye kalan %40 ise aşağı sıralardaki sitelere girerek sohbet etmeye çalışıyor. Bu rakamlardan anlaşılacağı üzere 1. sayfa 1sırada ki islami sohbet sitesi  bu sektörün amiral gemisi diyebiliriz. Diyelim ki böyle bir sunucuya giriş yaptınız, sizi neler bekliyor burada? genel anlamda diğer chat sitelerinden pek bir farkı yok lakin, üslup biraz farklı, konuşma tarzı farklı, kendilerince belirledikleri kuralları var. Kısa bir örnek vermem gerekirse; normal bir sohbet sitesinde  odadan çıkış yapan birisine ‘aeo’ yani Allah’a emanet ol’un kısaltması yazılır, islami chat odaları bu kısaltmayı kabul etmez, öyle kısaltma yazan kullanıcıdan da pek haz etmezler.  Sunucuya giriş yapan ziyaretçiye genellikle ‘hoş geldin kardeş’, ‘hoş geldin inşallah’   gibi kelimeler kullanırlar, gayet naif insanlardır. Dinen özel günlerde o günün önemine haiz topikler atılır, o güne özel sohbet konusu açılır ve bu şekilde dini chat sürer gider.  Bu sunucularda da diğerlerinde olduğu gibi ufak tefek sorunlar, kavgalar ve hatta aşklar yaşanır, kurallar dahilinde her şey serbesttir. Bu siteler kullanıcılarından herhangi bir ücret ya da üyelik talep etmezler, şahsen ben paralı bir islami sohbet sitesine rastlamadım hiç. Sadece bir çok evlilik sitesinde olduğu gibi islami evlilik sitelerinde de en azından bir üyelik söz konusu var diye biliyorum. Yeterince kullanıcı kitlesi oluşturabilmiş bir çok platform pek bir ücret talep etmese de üye olmayı zorunlu hale getirebiliyor.

İslami Mobil sohbet; yukarıda anlattığım çerçeveler içerisinde süreç devam eder, tek fark cep telefonu ile yani mobil chat bağlantısıdır. Süreç hiç değişmez, mobilden giriş yapan kullanıcı her hangi bir rumuz yazarak sohbet odası içerisine girer.  Sunucu içerisinde aktif olan radyo oto açılır, bir çok sitede genellikle ilahi ya da dini müzikler çalarken, gündelik hayatımızda dinlenen müziklerde azımsanmayacak kadar çoktur.

İslami chat odaları isimleri; global kanalları #sohbet ilk sırada buna ek olarak kullanıcı arzına  #islami sohbet, #islam, #islami kelime, #dinimizi öğrenelim, #kelime, #radyo, #islami test  ve bu gibi isimler altında kullanıcılarına hizmet vermektedirler. İslami sohbet odaları isimleri genel anlamda böyle lakin, islam alimlerinin isminden tutunda, islam şehitlerinin isimlerine kadar bir çok farklı global kanallar oluşturan siteler de mevcuttur.

Dini sohbet; aslından bu arama terimi ayda yaklaşık on bin kere google arama çubuğuna yazılıyor olsa da, dini sohbet arayışı daha farklı bir amaca yönelik, yani, chat araması değil bu. Özellikle youtube de hoca efendilerin verdiği vaazları dinlemek isteyenlerin tercih ettiği bir arama. Fakat, bu şekilde arayış içinde olan 10 000 kişi var ise mutlaka bağzılarıda chat yapmak  istiyordur diye düşünüyorum. Elimde kesin bir bilgi olmamasından dolayı bu konu hakkında ahkamda kesmek istemiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir